środa, 21 stycznia 2009

Jak bezpiecznie nurkować?

„Podręcznik bezpiecznego nurkowania” został skonstruowany jako kompendium wiedzy dla osób zainteresowanych nurkowaniem czysto teoretycznie oraz dla praktyków - płetwonurków i adeptów nurkowania. Jest nakierowany na zaznajomienie z zasadami dobrej praktyki nurkowej wspólnymi dla każdego poziomu zaawansowania, standardami nurkowania wspólnymi dla wielu systemów szkoleniowych oraz podstawami niezbędnej wiedzy teoretycznej, zawiera także wskazówki praktyczne i w tym zakresie stanowi syntezę wieloletnich doświadczeń autora w praktyce instruktorskiej wykonywanej w ramach kilku wiodących systemów szkoleniowych (CMAS, PADI). Wiedza i opisane standardy i procedury nie odnoszą się do konkretnego stopnia wyszkolenia w żadnej z działających na rynku organizacji szkoleniowych, jednak stanowią minimalny warsztat, jakim powinien dysponować nurek mający zamiar uzyskać stopień profesjonalny divemastera, pomocnika instruktora lub instruktora nurkowania.
Od innych podręczników i poradników dostępnych na rynku „Podręcznik bezpiecznego nurkowania” różni się szczegółowym opisem i dogłębną analizą wszystkich stosowanych procedur służących bezpiecznemu przebiegowi nurkowania i drogi powrotnej na powierzchnię w ramach nurkowań rekreacyjnych. Dotyczy to zarówno problemów występujących pod wodą jak i na powierzchni a także obejmuje procedury autoratownicze podejmowane przez nurka samodzielnie, jak i procedury ratownicze stosowane w niesieniu pomocy zagrożonemu partnerowi. Podobnie wszystkie inne poruszone tematy są nastawione na bezpieczny powrót, który tak naprawdę rozpoczyna się już w fazie planowania i przygotowania nurkowania a także najszerzej pojętego przygotowania nurka do nurkowania. Dlatego też rozdziały poświęcone technice nurkowania, procedurom ratowniczym i wyposażeniu nurkowemu stanowią niemal połowę zawartości książki.
„Podręcznik bezpiecznego nurkowania” to znakomita lektura zarówno dla tych, którzy być może jeszcze nie wiedzą, że będą nurkowali, jak i dla tych, którzy już nurkują. Zdaniem bowiem Autora podręcznika, znakomitego praktyka i teoretyka nurkowania, ludzie dzielą się na tych którzy już nurkują oraz na tych, którzy będą nurkować. A gdyby ktoś twierdził, że nie da rady, że nie potrafi, że to za trudnie dla niego – Autor podręcznika mawia „nawet cegłę można nauczyć nurkować”.
Podręcznik jest bogato ilustrowany instruktażowymi rysunkami i podwodnymi zdjęciami znakomitego krakowskiego fotografika Piotra Stósa. Do podręcznika będzie dołączona płyta DVD z profesjonalnym filmem instruktażowym.

Autor podręcznika - dr Janusz Solarz „Soley”
z wykształcenia ekonomista i prawnik, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wyższej Szkoły Biznesu National Louis University i Polsko Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Opublikował 21 artykułów (problematyka ekonomiczna i prawna) w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Zawodowo związany z mediami, kierował między innymi Studiem Filmów Animowanych w Krakowie, Oddziałem TVP w Krakowie, Działem Personalnym centrali TVP w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalem Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych w Krakowie. Ostatnio zajmuje się audytem wewnętrznym, był m.in. koordynatorem audytu w Polkomtel S.A. Zaangażowany w działalność samorządową przez dwie kadencje pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy w Skawinie. Z nurkowaniem związany od 1974 r., posiada uprawnienia: Instruktora płetwonurkowania w organizacjach nurkowych: CMAS; PADI; DSAT; NAUI, HSA, Instruktora trenera ratownictwa - DAN i EFR, nurka zawodowego klasycznego i kierownika robót nurkowych Przez 11 lat pełnił funkcję prezesa Akademickiego Klubu Podwodnego KRAB w Krakowie, największego klubu nurkowego w Polsce, przez wiele lat był członkiem Komisji Działalności Podwodnej Zarządu Głównego PTTK. Współzałożyciel i współudziałowiec firm „Soley” - zajmującej się robotami hydrotechnicznymi i geotechnicznymi na terenie Polski południowej i Centrum Turystyki Podwodnej „Nautica”. Jeden z animatorów i realizatorów kilku projektów realizowanych pod wspólnym hasłem WIELKI BŁĘKIT. Statystyka nurkowa autora - 4000 nurkowań/ 3000 godzin w zanurzeniu; 600 nurkowań głębszych od 30 m; największa osiągnięta głębokość 150 m; zaliczone wszystkie znane nurkowiska świata z wyjątkiem Wielkiej Rafy Barierowej; wyszkolone ponad 2500 osób. Autor publikacji w wydawnictwach i czasopismach nurkowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz