sobota, 7 marca 2009

Ratownictwo nurkowe - uregulowania prawne

Uregulowania prawne dotyczące ratownictwa nurkowego

Ratownictwem nurkowym zajmują się w Polsce specjalistyczne grupy ratownictwa wodno-nurkowego działające w strukturach Państwowej Straży Pożarnej, wchodzące w skład Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Tryb działania i organizacji grup regulują następujące przepisy:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego (Dz.U.99.111.1311)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie wykonywania prac podwodnych w jednostkach podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (Dz.U.04.138.1468)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do wykonywania prac podwodnych, które uzyskały uprawnienia w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (Dz.U.04.138.1469)
Ogólne wytyczne do planowania i organizowania ratownictwa na obszarach wodnych w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z września 2005 r. określają zakres działań w zakresie ratownictwa technicznego pod wodą lub lodem, specjalistycznych grup ratownictwa wodno-nurkowego:
1/ stosowanie przyrządowych i bezprzyrządowych technik poszukiwawczych
2/ wykonanie przejść i dojść do poszkodowanych i tonących wraz z usuwaniem przeszkód
3/ ewakuacja poszkodowanych lub zagrożonych ludzi:
- spod lodu
- z toni wodnej
- z dna
- z łodzi, statków, promów
- z pojazdów komunikacji drogowej i kolejowej lub innych pojazdów
- ze śmigłowców i samolotów
oraz w zakresie ratownictwa medycznego:
- ewakuacja osób zagrożonych i zapewnianie im dostępu do mieszaniny oddechowej

(z książki Janusza Solarza "Podręcznik bezpiecznego nurkowania)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz