czwartek, 13 sierpnia 2009

Kursy pierwszej pomocy EFR


Wielu ludzi, a nurkowie również, podchodzi z dużą dozą sceptycyzmu do problemu pierwszej pomocy. Strach przed nieprawidłowym udzieleniem pierwszej pomocy, brak wiary w siebie i nadmierna wiara w szybkie przybycie służ ratowniczych to główne powody rezygnacji z przeszkolenia się. Tymczasem ci sami ludzie mogą kiedyś znaleźć się w sytuacji wymagającej udzielenia pierwszej pomocy w celu ratowania swoich najbliższych, kolegów, partnerów w nurkowaniu. Karetka pogotowia nie ma na łodzi z której nurkujemy, nie czeka też gotowa na każdej ulicy. Pierwszych kilka minut jest najważniejsze w procesie ratowania ludzkiego życia. Jeśli jesteś uczestnikiem, świadkiem poważnego wypadku (nurkowego również) a poszkodowany odniósł ciężkie obrażenia to od CIEBIE zależy życie i zdrowie tego człowieka. Nawet najbardziej doświadczony zespół ratowników medycznych i lekarzy wyposażonych w najlepszy sprzęt będzie bezradny i nie będzie w stanie uratować poszkodowanego, jeśli ty nie udzielisz mu pierwszej pomocy.
Emergency First Response (EFR) jest wiodącą organizacją w szkoleniu ludzi pierwszej pomocy przedmedycznej. Program szkolenia został stworzony w oparciu o wytyczne ILCOR - organizacji wyznaczającej standardy pierwszej pomocy na całym świecie. To ILCOR doprowadził do uproszczenia i udostępnienia procedur ratowniczych dla ogółu społeczeństwa, dzięki czemu procedury pierwszej pomocy są proste i możliwe do wykonania w największym stresie, przez przeciętnego obywatela - laika ratownictwa medycznego.
Na kursie EFR nauczysz się jak postępować w przypadku zagrożenia życia ludzkiego. Omówionych, przećwiczonych i symulowanych będzie wiele sytuacji i wypadków zagrażających życiu. W celu nauczenia się prawidłowego postępowania przećwiczymy m.in.:
- ocenę miejsca zdarzenia
- korzystanie z zabezpieczeń
- ocenę wstępną poszkodowanego
- resuscytację krążeniowo – oddechową
- postępowanie przy zadławieniach
- postępowanie przy poważnych krwotokach, wstrząsach, urazach kręgosłupa
- postępowanie przy złamaniach, zwichnięciach i stłuczeniach
- unieruchamianie kończyn
- bandażowanie i opatrywanie ran
- bezpieczną pozycję poszkodowanego
Omówiona zostanie koncepcja łańcucha przeżycia, w którym to my - laicy ratowania życia stanowimy najważniejsze ogniwo. Zaprezentowane zostanie wyposażenie zaawansowanej apteczki, omówimy dobieranie jej zawartości pod kątem planowanego zastosowania. Na kursie zaprezentowany zostanie schemat działań podczas wypadku i omówione jak zachować zimną krew w sytuacjach, kiedy możemy zobaczyć niemało ludzkiej krwi.

Oferta kursów EFR na http://www.bezpiecznenurkowanie.pl

piątek, 7 sierpnia 2009

"The Last Attempt" Carlosa Serra już wkrótce po polsku

Wydawnictwo WIELKI BŁĘKIT przygotowuje polską edycję znanej książki Carlosa Serra „The Last Attempt”. Wydarzenie będące główną osią tej książki miało miejsce w czasie oficjalnej próby bicia rekordu świata w nurkowaniu na zatrzymanym oddechu, w kategorii „No Limits”, na głębokości 171 metrów. Odbywało się ono z udziałem widzów, przedstawicieli mediów, sponsorów i innych oficjeli. Pikanterii dodawał mu fakt, że rekord miała ustanowić kobieta – Audrey Mestre - żona Francisco „Pipina” Ferrerasa dzierżącego dotychczasowy rekord (162 metry). Pipin, mimo iż skrzętnie ukrywał to przed otoczeniem, był śmiertelnie zazdrosny o pozycję najgłębiej nurkującego człowieka świata, oraz o uwagę mediów, która po treningowych nurkowaniach Audrey na głębokość 166 i 170 metrów, odwróciła się od niego właśnie ku niej. Niewykluczone, że ta zazdrość była pierwotną przyczyną tragedii – śmierci Audrey. Na temat całego wydarzenia toczyły się zażarte dyskusje na freedivingowych forach internetowych, napisano o nim dziesiątki artykułów w prasie, wyemitowano szereg audycji telewizyjnych. Właśnie temu wydarzeniu poświęcona jest książka „The Last Attempt” autorstwa Carlosa Serra, przyjaciela Audrey i partnera Pipina. Pipin początkowo obiecywał wyjaśnienie okoliczności śmierci Audrey, zbadanie przyczyn wypadku i wskazanie odpowiedzialnych. Ale ostatecznie Pipin nie pozwala na śledztwo, utrudnia dochodzenie. Wtedy zaczyna się walka między dwoma niegdyś partnerami biznesowymi. „The Last Attempt” to rezultat wnikliwego śledztwa jakie przeprowadził Carlos Serra po wypadku Audrey.

Autor książki Carlos Serra zaczął nurkować na zatrzymanym oddechu w wieku 17 lat, w roku 1976, w Wenezueli. Po 5 latach zaczął nurkować z akwalungiem. W roku 1988 został instruktorem PADI. Był nurkiem- wolontariuszem w formacjach obrony cywilnej Wenezueli, przy pracach poszukiwawczo-ratowniczych. W końcu osiągnął stopień Course Directora, najwyższy w przemyśle nurkowym. Był pierwszym Wenezuelczykiem, który osiągnął ten stopień w nurkowaniu. W 1988 roku zostaje właścicielem centrum nurkowego Dixie Divers na Key Largo. W 2000 roku zostaje partnerem legendarnego kubańskiego nurka bezdechowego, Francisco „Pipina” Ferrerasa i prezesem związanej z nim organizacji - International Association of Free Divers (międzynarodowe stowarzyszenie freediverów).

niedziela, 2 sierpnia 2009

Komiks-podręcznik nurkowania "Młodzi nurkowie"


„MŁODZI NURKOWIE”

Ta komiksowa historia dzieje się w wymyślonej miejscowości Genabo. Bohaterami są 10-letni Theo i jego 8-letnia siostra Lyse. Podczas święta sportu odkrywają oni podwodny świat i poznają rośliny i zwierzęta zamieszkujące głębiny morskie. Komiks został przygotowany we współpracy z Francuską Federacją na rzecz Badań i Sportów Podwodnych (FFESSM) jako swego rodzaju podręcznik dla młodych płetwonurków, którzy odkrywają przyjemność nurkowania podwodnego. Początkujący płetwonurkowie znajdą tu podstawowe informacje niezbędne do nauki nurkowania. Do ich dyspozycji są także kluby nurkowe, które z chęcią pomogą w ich pierwszych podwodnych krokach. Projekt, pod nazwą „mały Wielki Błękit”, polegający na upowszechnianiu i nauce nurkowania dzieci prowadzi w Polsce od niedawna Fundacja Wielkiego Błękitu z siedzibą w Warszawie, która patronowała wydaniu komiksu. Proponowane w tej książce formy zajęć i treningu są uznane na całym świecie przez Światową Federację Działalności Podwodnej (CMAS). Do książki dołączona jest płyta DVD z 40 minutowym polskim filmem instruktażowym dotyczącym nauki podstaw nurkowania dzieci.

Wstęp do komiksu napisany przez Rolanda Blanca - Prezesa Francuskiej Federacji na rzecz Badań i Sportów Wodnych (FFESSM):

Komiksy i nurkowanie rozwijają się równolegle. Ich drogi rzadko się przeplatają. Jednakże, od czasu do czasu, gdy już to nastąpi, powstają wspaniałe związki. Na myśl przychodzi mi seria albumów naszego przyjaciela Dominika Serafini opowiadających o przygodach Calypso i jego znakomitego dowódcy. Próby stworzenia podręcznika szkoleniowego dla nurków w postaci komiksu są jednak nadal rzadkością. Album, również autorstwa Serafini, o poławiaczu korali Rodolfo Betti w roli instruktora, i wydany przez GAP wiele lat później, bo dopiero w 1996 roku, podręcznik nurkowania dla początkujących pojawiły się przynajmniej 12 lat za późno. Wydawnictwo Savoyard przypomina się komiksem „Młodzi nurkowie” pięknie przygotowanym przez Laurenta Couineau i Davine Benier. Możemy jedynie przyklasnąć tej inicjatywie! Od około piętnastu lat Francuska Federacja na rzecz Badań i Sportów Podwodnych z powodzeniem działa na rzecz całościowego przygotowania i zaoferowania różnorodnych zajęć dla młodzieży. To w ramach tej działalności, uznaliśmy za bardzo odpowiednie i logiczne powiązanie szczególnie ulubionych przez młodzież mediów z projektem rozpoczętym przez grupę FFESSM pracującą nad książką „Młodzi nurkowie”. Jednym słowem, uznaliśmy, że umieszczenie znaku FFESSM jako znaku referencyjnego na okładce książki, jest jak najbardziej uzasadnione: jako, że odzwierciedla ona filozofię Federacji. Życzymy powodzenia tej książce, której zasługą jest już sam fakt przedstawienia wspaniałej formy spędzania wolnego czasu. I jesteśmy przekonani, że zawarte w niej rysunki przyczynią się do wykształcenia wielu profesjonalnych nurków!

Autorzy komiksu - Laurent Couineau, Davina Benier
Tytuł oryginału francuskiego - Jeunes plongeurs (Editions GAP)
Format - A-4
Objętość - 48 stron
Oprawa twarda
ISBN - 978-83-61217-30-5
Wydawca – WIELKI BŁEKIT sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

(źródło - www.wielkiblekit.com)